Otváracie hodiny

nonstop

Infolinka

+36 1 296 7000

Maďarsko odkúpilo Letisko Budapešť: Viktor Orbán dosiahol svoj sen o štátnom vlastníctve

Po dlhých rokoch snahy maďarský premiér Viktor Orbán konečne dosiahol svoj cieľ. Maďarská vláda spolu s francúzskou spoločnosťou Vinci odkúpila hlavné budapeštianske letisko Ferenca Liszta v rámci dohody v hodnote 4,3 miliardy eur. Tento krok znamená návrat k štátnemu vlastníctvu strategickej infraštruktúry, čo je pre Orbánovu vládu dôležitým míľnikom.

Maďarský štát získal 80% podiel v letisku prostredníctvom štátnej spoločnosti Corvinus International Investment, zatiaľ čo Vinci, ktorá prevádzkuje svetovo uznávané letiská na viac než 70 miestach po celom svete, si ponechá zvyšných 20%. Ministerstvo hospodárstva potvrdilo, že Maďarsko a jeho francúzsky partner vyplatia pôvodným vlastníkom 3,1 miliardy eur a zároveň prevezmú pôžičky vo výške 1,2 miliardy eur.

Medzi pôvodných vlastníkov patrili spoločnosti AviAlliance, nemecká firma spravujúca letiská, vlastnená kanadskou Public Sector Pension Investment Board, ktorá kontrolovala 55,44% akcií, ďalej Malton, dcérska spoločnosť singapurskej GIC Special Investments s 23,33% podielom, a kanadský dôchodkový fond Caisse de depot et placement du Quebec s 21,23% akcií.

Podľa ministerstva hospodárstva je dôležité, že Maďarsko sa spojilo s profesionálnym investorom, ako je Vinci, ktorý má rozsiahle skúsenosti v oblasti prevádzkovania letísk. Podrobnosti o obchodných plánoch nových majiteľov budú zverejnené v nasledujúcom mesiaci. Navyše, vláda uvažuje o zapojení investorov z Kataru, pričom minister hospodárstva Márton Nagy spomenul možnosť zníženia maďarského podielu na 51% v prípade zapojenia Katar Investment Authority (QIA).

Financovanie tohto nákupu bolo zabezpečené aj vďaka predaju viacerých majetkov štátu, z ktorých sa podarilo získať viac ako 700 miliónov eur. Medzi predané aktíva patria podiely v Erste Bank Hungary, Yettel Magyarország a v majetkoch Vienna Insurance Group. Zvyšok nákupnej ceny bol pokrytý vývojovým úverom od Magyar Eximbank a z rozpočtu.

Spolu s francúzskym partnerom bude maďarská vláda pracovať na tom, aby sa Letisko Ferenca Liszta stalo svetovou špičkou v oblasti leteckej dopravy. Letisko má potenciál ďalej posilniť postavenie Maďarska ako križovatky medzi východným a západným kapitálom a technológiami, a to vďaka svojim aktivitám v oblasti turizmu a nákladnej dopravy.

Odkup letiska je súčasťou širšieho plánu vlády na zvýšenie maďarského vlastníctva v strategických sektoroch, ako sú energetika, bankovníctvo, telekomunikácie a médiá, čo Orbánova vláda systematicky presadzuje od svojho nástupu k moci v roku 2010. Plány na odkúpenie letiska existovali už niekoľko rokov, no až teraz sa podarilo dosiahnuť dohodu.

Letisko Budapešť bolo pôvodne predané v roku 2005 za 465 miliárd HUF (v tom čase približne 1,85 miliardy eur) spoločnosti BAA International Ltd., ktorá o rok neskôr predala letisko konzorciu vedenému nemeckou spoločnosťou Hochtief (dnes AviAlliance). Po svojom nástupe k moci v roku 2010 Orbánova vláda predala zvyšný 25% podiel s jedným hlasom navyše za cenu len 37 miliárd HUF (132 miliónov eur), tvrdiac, že menšinový podiel neumožňuje významnú kontrolu nad strategickou prevádzkou.

V roku 2020 prejavilo záujem o kúpu letiska maďarské konzorcium, ktoré údajne ponúklo 4,4 miliardy eur. Avšak projekt bol náhle pozastavený po návšteve francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona v Budapešti v decembri 2021, keď Orbán oznámil, že odkúpenie bude odložené až po parlamentných voľbách v roku 2022.

Pred pandémiou bolo Letisko Budapešť najrýchlejšie rastúcim letiskovým uzlom v regióne a dosiahlo rekordný počet 16,2 milióna pasažierov v roku 2019. V minulom roku sa návštevnosť zvýšila o 20 % na 14,7 milióna, čo predstavuje 91 % predpandemického maxima. Letisko utrpelo veľké straty počas pandémie, ale v roku 2022 sa vrátilo k ziskovosti, pričom vykázalo čistý zisk 76,6 milióna eur, ktorý v minulom roku klesol na 74 miliónov eur.

Maďarsko tiež preberá kontrolu nad nákladnou dopravou letiska, ktorá zaznamenala rekordnú návštevnosť v minulom roku. Tento krok je v súlade so stratégiou vlády urobiť z Maďarska regionálne logistické centrum pre čínske tovary.

Zdielať:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *