Otváracie hodiny

nonstop

Infolinka

+36 1 296 7000

História

Medzinárodné letisko Ferenca Liszta Budapešť je najväčšie a najvýznamnejšie letisko v Maďarsku. Leží na okraji mesta Budapešť.

Letisko budapešť

Spoznajte našu históriu

Dejiny
Myšlienka na výstavbu nového letiska v Budapešti vznikla v roku 1938. Návrhár Károla Dávid Jr. (1903 – 1973), ktorý bol jedným z pôvodcov moderného maďarského architektonického umenia, sníval o výstavbe budovy, ktorá by zo vzduchu pripomínala lietadlo. Práce sa začali v roku 1942. S maďarskou metropolou Budapešť spája letisko 16 km dlhá rýchlostná cesta. Počas sovietskej okupácie bolo nedostavané letisko veľmi poškodené.

Rekonštrukcia (1947 – 1950)
V roku 1947 bolo rozhodnuté, že letisko bude zrekonštruované na civilné využitie. V rámci trojročného plánu bola výstavba letiska za 40 miliónov forintov schválená. Slávnostné otvorenie letiska sa konalo v máji 1950. Pri tejto príležitosti vznikla Magyar-Szovjet Polgári Légiforgalmi Rt. (Maďarsko-sovietske civilné letectvo). Maďarské aerolínie Magyar Légiforgalmi Vállalat vznikli 25. novembra 1954. Prvé pravidelné linky so spoločnosťou MALÉV začali lietať v lete 1956 do Viedne. Prvou leteckou spoločnosťou, ktorá začala lietať do Budapešti bola KLM Royal Dutch Airlines v roku 1957.

Začiatky a rozvoj

Letisko Ferihegy bolo oficiálne otvorené 7. mája 1950. V tom čase predstavovalo moderné letecké centrum v srdci Európy, určené na obsluhu vnútroštátnych, ako aj medzinárodných letov. S plochou len niekoľkých hektárov a jednou vzletovo-pristávacou dráhou sa rýchlo stalo kľúčovým uzlom pre medzinárodné letecké spojenia v regióne.

V nasledujúcich desaťročiach letisko zažívalo postupný rozvoj, aby uspokojilo rastúci dopyt po leteckej preprave. V 60. rokoch 20. storočia bola postavená nová kontrolná veža, pristavalište a terminál pre domáce lety, ktoré umožnili efektívnejšie spracovanie cestujúcich a zvýšenie kapacity letiska.

Modernizácia a expanzia

Koncom 80. rokov a počas 90. rokov prešlo letisko rozsiahlym procesom modernizácie a expanzie. Boli pridané nové terminály, Terminal 2A a 2B, ktoré boli špeciálne navrhnuté na obsluhu medzinárodných letov do a z Európskej únie a mimo nej. Tieto zmeny znamenali významný míľnik v evolúcii letiska, keďže sa tým zvýšila jeho kapacita a zlepšili sa služby pre cestujúcich.

Premenovanie na počesť Ference Liszta

V roku 2011, v súvislosti so 200. výročím narodenia slávneho maďarského skladateľa Ference Liszta, bola stanica Ferihegy premenovaná na Letisko Budapešť Ferenc Liszt. Toto premenovanie odráža hlboký rešpekt a obdiv, ktorý Maďarsko preukazuje svojim kultúrnym ikonám, a zároveň podčiarkuje dôležitosť letiska ako brány do krajiny pre návštevníkov z celého sveta.

Súčasnosť a budúcnosť

V súčasnosti Letisko Budapešť Ferenc Liszt predstavuje jedno z najmodernejších a najvyťaženejších leteckých centier v strednej Európe. S viacerými rozšíreniami a rekonštrukciami, ktoré sa uskutočnili v posledných rokoch, letisko neustále zlepšuje svoje služby a infraštruktúru, aby vyhovelo rastúcim potrebám moderných cestujúcich. Plány na budúce rozšírenie sú zamerané na zvýšenie kapacity, zlepšenie energetických štandardov a zabezpečenie, aby letisko naďalej bolo významnou bránou do Maďarska a zároveň ústredným bodom pre medzinárodnú leteckú dopravu v regióne. História letiska v Budapešti odráža nielen technologický a architektonický pokrok, ale aj zmeny v globálnej a regionálnej leteckej doprave. Ako živý organizmus sa prispôsobuje výzvam a príležitostiam, ktoré prinášajú nové éry.

Vplyv na lokálnu a globálnu rkonomiku

Letisko Budapešť Ferenc Liszt má významný vplyv na lokálnu ekonomiku, poskytuje tisíce pracovných miest a je dôležitým motorom pre rozvoj cestovného ruchu v Maďarsku. Jeho úloha ako medzinárodného uzla znamená, že slúži ako kľúčový bod pre obchod a investície, čím otvára Maďarsko pre globálny trh.

Ekologické iniciatívy

V snahe reagovať na globálne environmentálne výzvy sa letisko zaviazalo k implementácii udržateľných praktík. Tieto zahŕňajú zlepšenie energetických štandardov, zníženie emisií a zavádzanie inovatívnych technológií na zníženie ekologickej stopy. Týmto prístupom prispieva k ochrane životného prostredia a podporuje zodpovednú leteckú dopravu.

Technologickéinovácie

Technologický pokrok zohráva kľúčovú úlohu v operáciách letiska Budapešť Ferenc Liszt. Od automatizovaných kontrolných bodov cez digitálne služby pre cestujúcich až po pokročilé logistické systémy, letisko neustále hľadá spôsoby, ako využívať nové technológie na zlepšenie efektivity a zákazníckej skúsenosti.

Výzvy a príležitosti

Ako každé veľké medzinárodné letisko, aj Letisko Budapešť Ferenc Liszt čelí výzvam, ako sú bezpečnostné hrozby, potreba neustálej expanzie a aktualizácie infraštruktúry a tlak na znižovanie environmentálneho vplyvu. Zároveň však existuje mnoho príležitostí, vrátane rozvoja nových leteckých trás, zlepšenia služieb a posilnenia svojej pozície ako kľúčového hráča v medzinárodnej leteckej doprave.

Záver

Letisko Budapešť Ferenc Liszt je viac ako len miesto odletov a príletov; je to symbol technologickej inovácie, ekonomického rastu a kultúrneho spojenia. Jeho história a súčasné úspechy odrážajú odhodlanie Maďarska otvoriť sa svetu, pričom zároveň chráni svoje hodnoty a životné prostredie. S každým letom, ktorý tu pristane alebo odtiaľ odletí, letisko píše novú kapitolu svojho príbehu, pripravené čeliť budúcnosti s odvahou a inováciou.