Tu Akciove Letenky Online
Letisko Budapešť
informácie o letisku Viedeň
Letisko Viedeň Schwechat

Online Predaj Lístkov na Autobus
na Letisko Budapešť, do Maďarska, na Slovensko,
do Európy. Rýchlo a Lacno TU!

* Letisko Budapešť zadajte do poľa Odkiaľ alebo Kam ako Budapest,Népliget aut.all. Z autobusovej stanice Budapest,Népliget aut.all sa dostanete na medzinárodné letisko nasledovne:

Metro M3 É-D, 4 zastávky, Nástup Népliget, Výstup Kobánya – Kispest, Prestup na Autobus 200E vo vzdialenosti 439 metrov, 11 zastávok, Nástup Kobánya – Kispest, Výstup Ferihegy 2 Airport, Cesta z aut.stanice na letisko trvá približne 50 minút.

Maďarské vína

Užitočné odkazy

Maďarské vína, maďarské víno

Maďarské vína, maďarské víno

 

Klimatické podmienky sú teplé, suché, plne kontinentálne, len s miestnymi výkyvmi spôsobenými efektom zmien nadmorskej výšky, V strednom Maďarsku je vplyv Balatonu, najväčšieho európskeho jazera. V tokajskej oblasti, pod úpätím Karpát v severovýchodnom Maďarsku dlhodobé jesenné hmly podporujú vznik ušľachtilej plesne Botrytis cinerea.

Väčšina viníc rastie na rovine alebo mierne zvlnených riečnych nížinách. Lepšie vinice často nachádzame na naklonených parcelách pahorkov, ako je to v Somló, severne od Balatonu.

Na západe Maďarska sa vyskytujú bridlicové, čadičové, hlinité i sprašové pôdy. Na centrálnej maďarskej nížine dominujú piesočnaté pôdy, na vyššie položenom severovýchode prevažuje hlina a vulkanický kameň, na juhu pri Pécsi sú to zase bridlicové a piesočnaté pôdy.

Najslávnejšie maďarské víno je tokajské, vyrábané zo starostlivo vyberaných a postupne oberaných botrytických hrozienok. Iné červené a biele vína sa vyrábajú bežnými vinifikačnými postupmi, bez výnimočných praktík. Technológia sa zdá byť moderná, snúbia sa v nej často staré i nové systémy. Takýto tandem vytvára obraz akéhosi umeleckého stavu.

Pestované odrody (vrátane ich lokálnych pomenovaní): Ezerjó, Burgundské biele (Feherburgundi), Furmint, Tramín (Tramini), Veltlínske zelené (Veltlini), Lipovina (Hárselevelü), Kadarka, Frankovka modrá (Kékfrankos), Kéknyelyü, Kövidinka, Dievčie hrozno (Leányka), Merlot (Médoc noir), Mézesfeher, Muskotály, Burgundské modré (Nagyburgundi), Silvánske (Szilváni), Burgundské sivé (Szürkebarát), Rizling vlasšký (Olaszrizling).


Zdroje:
Stevenson, Tom: Svetová enclyklopédia vín (Unikátny sprievodca vínami celého sveta); Ikar, 1999,

www.wineshop.sk