komplexné cestovné poistenie - môžete uzavrieť aj online
Letisko Budapešť
informácie o letisku Budapešť

Online Predaj Lístkov na Autobus
na Letisko Budapešť, do Maďarska, na Slovensko,
do Európy. Rýchlo a Lacno TU!

Budapešť a Maďarsko

Užitočné odkazy

Príspevky

11

Hlavné mesto Maďarska - Budapešť - informácie o meste

Jedno z najväčších kúpeľných miest sveta, Budapešť, centrum maďarského života, miesto do ktorého sa sústreďuje dva milióny ľudí. Budapešť je stará noblesná dáma, ktorou sa vinie rieka Dunaj, je to miesto plné malých zákutí a zvláštnych ostrovčekov.


Keď sa v roku 1873 zlúčili tri mestá Budín, Starý Budín a Pešť, vzniklo mesto Budapešť. Už v tej dobe sa mesto stalo hlavným centrom, okolo ktorého sa sústreďovala maďarská kultúra a spoločnosť. Svoje postavenie postupne len upevnilo.

Kúpele vznikajú v Budapešti príchodom Turkov, ktorí využili potenciál termálnych prameňov a začali postupne budovať kúpeľné mestečko.

 

Budapešť sa vyznačuje tridsiatimi termálnymi prameňmi, čo je asi najväčší počet na svete. V Maďarsku sa celkovo nachádza okolo 130 prameňov. Pramene majú neuveriteľne liečivé účinky, ľudia z celého sveta sem chodia nie len za oddychom, ale v prvom rade za účelom liečby. Preto si Budapešť vyslúžila prezývku Mekka Reumatikov.

Ľudia sa už pred dvetisíc rokmi chodili liečiť do tejto oblasti, pramene mali blahodarné účinky na rôzne choroby. Už vtedajší liečitelia objavili zdraviu prospešné účinky vody a posielali svojich pacientov z rôznych kútov krajiny práve do oblasti terajších budapeštianskych prameňov.

 

V súčasnosti disponuje Budapešť zhruba pätnástimi liečebnými hotelovými komplexmi, ktoré vám poskytujú absolútny komfort, prvotriednu starostlivosť, rozmanitosť služieb, liečebných procedúr a takisto voľno-časových aktivít. Takmer v každom hoteli máte k dispozícii vonkajší a vnútorný bazén s termálnou liečivou vodou.

V Budapeštianskych kúpeľoch sa liečia najrôznejšie choroby od úrazov, reumy, choroby pohybového aparátu, onemocnenie kĺbov, až po liečenie urologických a gynekologických chorôb. Najstarším kúpeľným domom je Hotel Gellért, ktorý poskytuje dokonalý oddych spojený s liečením vašich zdravotných ťažkostí.
   

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Do rozmanite členitej krajiny lesov, polí, lúk, hôr, údolí, pahorkatín, jazier, riek a rovín harmonicky zapadajú rozličné dedinky a mestá Maďarska. Pri rakúskych hraniciach na úpätí ...


Ľudové tradície


Necelých sto kilometrov od Budapešti sa ocitneme vo svete ľudových rozprávok v pahorkatinovej obci Hollókő. Dedinka s ľudovou architektúrou a pestrým ľudovým krojom dodržuje tradície ...


Termálna voda Margitinho 

 

Prírodná termálna voda bola pôvodne privedená na povrch v roku 1886. Do kúpeľov sa dostáva s teplotou 70°C, potom sa ochladzuje na teplotu 34°C, 36°C a 40°C, zachovajúc ale jej unikátne ...


Prírodné podmienky 


Dunaj, ktorý preteká mestom od severu k juhu v dĺžke 28 km, vytvára niekoľko ostrovov, najvýznamnejšie z nich sú Margitin (Margit sziget) a Csepelský (Csepel sziget). Priemerný prietok ...

 

Všetko o Budapešti

 

Pre mnohých návštevníkov je to láska na prvý pohľad, iný ju začnú obdivovať až po určitej dobe, ale v jednom všetci súhlasia: Budapešť je jedno z najkrajšie položených miest sveta. Široký prúd rieky delí dvojmiliónovú metropolu na hornatú časť Buda a rovinatú Pešť. Táto panoráma Dunaja bola organizáciou UNESCO vyhlásená za svetové kultúrne dedičstvo. A právom, čo iste každý návštevník pri pohľade na túto panorámu potvrdí.

 

K zvláštnostiam hlavného mesta patrí:

 

- Že bolo osídlené už pred 50 000 rokmi, ale len od doby pred 125 rokmi nesie svoj dnešný názov, lebo až do roku 1872 boli Óbuda, Buda a Pešť oddelenými osadami
- Že sa pod jeho pahorkami nachádza rozsiahly jaskynný systém a jeho 80 termálnych prameňov naplní 12 kúpeľných miest 70 miliónmi l vody denne
- Že medzi jeho stavebné pamiatky patrí 2000 rokov starý rímsky amfiteáter, 400 rokov staré rímske kúpele a typické secesné budovy z prelomu storočia
- Že jednotný vzhľad mesta - porovnávaný často s Parížom alebo Viedňou - je utvorený elegantnými palácmi
- Že najväčšia budova Parlamentu v Európe - postavená pred viac než sto rokmi v neogotickom slohu s počtom miestností 691 - leží po dĺžke 268 m na peštianskej strane Dunaja
- Že sama doprava ponúka radu kuriozít: prvá podzemná dráha kontinentu spojila už pred stomi rokmi stred mesta s lesoparkom a na kopcoch Budy sú pre 7-14 rokov staré deti detské železnice
- Že tu majú milovníci kultúry 365 dní v roku jediný problém: voľba medzi 237 umeleckými pamiatkami, 223 múzeami a galériami, 40 divadlami, 54 kinami, 7 koncertnými sálami a na 200 zábavných miestach s rozličným programom, ako aj rozmanitosťou okružných jázd autobusom alebo loďou ponúkajúcimi cestovnými kanceláriami

 

Zo všetkých pozoruhodností mesta sa na tomto mieste dajú vymenovať len tie najdôležitejšie:

 

1./Hradná štvrť Buda a okolie

 

V 13. storočí vybudovaný a o 500 rokov neskôr barokovo prestavaný Kráľovský palác na námestí Szent György bol po celých 700 rokov sídlom maďarských kráľov. Dnes poskytuje miesto najnavštevovanejším múzeám a galériám hlavného mesta.
Sú tu:
Maďarská národná galéria s prehľadom maďarskej histórie umení - stredoveké a renesančné Lapidárium, gotické drevené sochy, nástenné obrazy, krídlové oltáre, renesančné a barokové umenie, maliarstvo a sochárstvo 19./20. storočia a mincovňa. Budapeštianské Historické múzeum so svedectvom histórie mesta od dávnych čias až po súčasnosť. Schéchenyi-Zemská knihovňa s najväčšou zbierkou v Maďarsku, Ludwigovo múzeum s dôležitými dielami súčasného umenia.

K ďalším atrakciám Hradnej štvrti patrí Maďarské Historické panoptikum (Sándor palác) so slávnymi osobnosťami a výjavmi z maďarských dejín a obrazová kroniku kráľov Árpádovcov umiestnená v stredovekej veži Márii Magdalény na námestí Kaprisztrán.
Mátyášov chrám na námestí Szentháromság, čoho základný kameň bol položený pred viac ako 700 rokmi, bol dejiskom korunovaní a kráľovských svadieb. Pri neogotickej prestavbe kostola pred 100 rokmi spolu pôsobili najznámejší umelci. Dnes sa tu pravidelne usporiadajú od jara do jesene koncerty. V krypte sa nachádza historická klenotnica s kamennými pozostatkami, sál rytierov, relikvie a kráľovské dokumenty. Z neorománskej Rybárskej bašty na námestí Szentháromság, ktorá bola postavená na prelome storočia na tunajších stredovekých opevneniach, sa ponúka prekrásny pohľad na mesto.
Hneď vedľa prekvapí architektonicky bravúrne riešenie: kombinácia stredovekého opevnenia Dominikánskeho kláštora sv. Mikuláša s elegantným hotelom Hilton, pred ktorého impozantnou kulisou sa v lete usporiadajú koncerty.
Meštianske domy v uličkách medzi oboma koncami Hradnej štvrte, námestím Bécsi kapu a námestím Dísz, majú všetky takmer bez výnimky základy zo stredoveku. Väčšina z nich je pamiatkovo chránená a u niektorých brán sa dajú ešte obdivovať gotické prvky. Môžeme tu navštíviť aj 1800 m dlhý úsek Hradnej jaskyne s vchodom z ulice Országház č. 16.
K zaujímavostiam patrí aj Múzeum vojenskej histórie na ulici Tóth Árpád sétány 40, a Múzeum obchodu a gastronómie na ulici Fortuna 4. Výstava v Stredovekej židovskej modlitebni v ulici Táncsics Mihály 26. hovorí o živote Židov v starej Bude. Múzeum hudobnej histórie v Táncsics Mihály 7, v barokovom paláci Erdődy-Hatvany prezentuje vzácne hudobné nástroje a zápisy veľkého maďarského skladateľa Bélu Bartóka (1881-1945).

 

2./Hora Gellért

 

Uprostred mesta sa od brehu Dunaja do nadmorskej výšky 235m vypína hora, chránená oblasť, ktorá svojimi termálnymi prameňmi napája tri susedné liečebné kúpele: zďaleka najelegantnejší Gellért na ulici Kelenhegyi 2-4 s termálnymi, vaňovými kúpeľmi, krytou a otvorenou plavárňou, ďalej oboje turecké kúpele Rudas na námestí Döbrentei tér 9 a „Rác" v ulici Hadnagy 8-10 s termálnym bazénom, saunou a vaňovými kúpeľmi.
Terasa opevnenej Citadely z 19. stor. umožňuje ďaleký panoramatický rozhľad po celom meste.

 

3./Óbuda

 

Po 2000 rokov starom predchodcovi Budapešti, rímskom meste Aquincum, sa dochovali v severnej časti hlavného mesta pozostatky dvoch amfiteátrov, víl zdobených mozaikami, krídla jedného akvaduktu.
Pomerne rozsiahle miesto tvorí Múzeum Aquincum na ulici Szentendrei 139 s početnými umeleckými nálezmi ako sú sochy, reliéfy, nástenné maľby a staroveké varhany. Na Hlavnom námestí Óbudy Fő tér sa nachádzajú útulné hostince a dve pozoruhodné múzea umelcov Imre Vargy v ulici Laktanya 7 a Victora Vasarelyho na námestí Szentlélek tér 6.

 

4./Buda

 

Buda sú zelenými pľúcami metropole, láka k výletom na vrchy János, Széchenyi, Veľký a malý Hárs, Remete, Hármashatár a do chránenej oblasti Buda.
Ponúka sa tu nasledujúci výlet: zubačkou (príchod električkou č. 56 z nám. Moszkva) k vrchu Széchenyi a potom detskými železnicami do údolí Hűvös. Z najvyššieho bodu Budapešti, 526 m vysokej hory János sedačkovou lanovkou na Zugliget a odtiaľ autobusom č. 158 naspäť na námestie Moszkva. Z pamiatok tureckého obdobia uveďme pútnické mesto Gül Baba Türbe v ulici Mecset 4. a kupolovité kúpele Király na ulici Fő 82-84 s termálnymi, vaňovými a parnými kúpeľmi.

 

5./Margaretin ostrov

 

Najcennejším a najväčším parkom Budapešti je dva kilometre dlhá zelená oáza medzi mostami Margarety a Árpáda.
Pod storočnými stromami nájdeme odpočinok v Ružovej záhrade, v Japonskej záhrade s termálnym rybníkom a vodopádom, pri obore so zvieratami, na plavárni, na kúpalisku Palatinus, na otvorenej scéne a v kine pod šírym nebom.
Pozostatky 700 rokov starého kláštora Dominikánov a Františkánov a vo veži Kaplnky Premonštrátov znie najstarší zvon Maďarska. Autobusom č. 26 sa dostanete na ostrov, ktorým sa môžete prechádzať pešky alebo dráhou či kočiarom (požičovňa sa nachádza na severnej špičke ostrova Bingó - vár).

 

6./Centrum Pešti

 

K najelegantnejším nákupným štvrtiam Budapešti patrí ulica Váci, Petőfi a námestie Vörösmarty. Na severnom okraji tohto obvodu sa týči na námestí Kossuth Parlament, najimpozantnejšia maďarská stavba prelomu storočia. Dá sa navštíviť so sprievodcom rovnako ako Operu, ktorú vytvoril významný maďarský architekt Miklós Ybl v rokoch 1875-84 v duchu eklektiky. Neďaleko stojí bazilika sv. Štefana, ktorého prestavbu začal v druhej polovici 19. storočia József Hild a neskôr dokončil Miklós Ybl. Uchováva sochy, obrazy, maľby na skle významných maďarských umelcov, národných svetcov, stredovekých cirkevných hodnostiarov. V kaplnke je rovnako uchovaná nabalzamovaná pravá ruka prvého maďarského kráľa Štefana, neskôr vyhláseného za svätého. Bohatú škálu architektonických štýlov zanecháva Farský kostol v centre mesta na námestí Március 15 tér. Synagóga na ulici Dohány je najväčším izraelitským chrámom Pána v Európe a patrí k nej tiež Židovské múzeum.
V romantickom slohu vznikla v srdci mesta okolo roku 1860 Reduta na námestí Vigadó, ktorá dnes ponúka vo svojich priestoroch koncerty a výstavy.
Na okraji centra sa dá pozrieť niekoľko nádherných secesných budov: Umeleckopriemyslové múzeum na ulici Üllői 33-37, Poštovnú sporiteľňu na ulici Hold 4., a budovy na námestí Szervita. Pokusom o tento sloh je tiež sídlisko Wekerle - 18. obvod so svojimi pravidelnými malými záhradkami s vilkami.

 

7./Mestský park

 

Najvýznamnejším parkom Pešti je mestský lesík, ktorého renomované budovy nechalo zariadiť meštianstvo k tisícročnému výročiu štátu v roku 1896.
Pamätník Millenia na námestí Hrdninov (Hősök tere) zdobia sochy veľkých osobností maďarskej histórie, v popredí stojí Pamätník neznámeho vojaka.
Snáď najvážnejšia verejná zbierka Maďarska sa nachádza v Múzeu krásnych umení v ulici Dózsa György 41. Svojimi dielami sú tu zastúpení svetoznámi starí majstri ako Bellini, Giorgione, Raffael, Tizian, Corregio, Leonardo da Vinci, Dürer, Brueghel, Rubens, Rembrandt, El Greco, Velasquez, Murillo a Goya; z 19. storočia potom Delacroix, Gauguin, Monet, Renoir, Corot atď. Je tu aj oddelenie Egyptológie a barokové sochy.
Oproti stojí Sieň umení v ulici Dózsa György 37. Je najväčšou expozitúrou Maďarska s prezentáciou najvýznamnejších putovných výstav.
Zámok Vajdahunyad na ostrove Széchenyi zlúči napodobeniny najkrajších maďarských stvieb slohu románskeho, gotického, renesancie a baroka.
Najmarkantnejším stavebným prvkom je veža hradu Vajdahunyad (dnes Hunedoara, Rumunsko). Komplex obsahuje bohatú zbierku Poľnohospodárskeho múzea.
Umelé jazierko pozýva - unikátne v Budapešti - v lete k člnkovaniu, v zime ku korčuľovaniu. Kúpele Széchenyi na ulici Állatkerti krt. Sú jedny z najväčších v Európe, zahrňujú termálne a plavecké bazény, vaňové a parné kúpele, kryté a nekryté kúpele.
Múzeum dopravy na triede Városligeti krt. 11. patrí k najstarším zariadeniam tohto druhu v Európe.
Pamiatkovo chránená je viac než 100 ročná Zoologická a botanická záhrada hlavného mesta. V jej blízkosti sa nachádzajú ďalšie populárne miesta zábavy: Veľký cirkus hlavného mesta a Zábavný park (Vidámpark).

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Zdroj: www.sunflowers.sk

Autor: CK SUNFLOWERS agency, s.r.o.

Vytvorené / Posledná aktualizácia: 6.12.2010

9
5
6
7
8
3
4
1
2
10
administrátor
28-07-2010